Allegra Regenia Bohemia

Pasení ovcí ve Stropnici 2008

07.09.2008 22:48

V sobotu jsme s Giri vyrazili do Stropnice, abychom ji, našeho ovčáckého psa, seznámili tváří v tvář s ovcemi. Akci pořádal pan Tancer, rozhodčími a školiteli byli manželé Topinkovi.

Nejprve se posuzovaly vlohy psa pro pasení stáda. V košáru na psy čekal houf valašek. Pes se nejprve vypustil venku a následně i uvnitř košáru. Pes byl navolno a pouze se sledovaly jeho reakce. Pro psy, kteří neměli s pasením zkušenosti, nebyly podmínky pro posuzování vloh zrovna ideální. Valašky jsou hbité plemeno a tyto nebyly zvyklé na lidi ani na psy. Z houfu vyrážely proti psům a účinně se bránily manipulaci v rámci košáru. Bilance prvního kola byla neradostná. Vlohy mnoho psů nepředvedlo (oba chodští naštěstí ano) a ovce některé psy dokonce z košáru vyhnaly. Opakování s mírnějším stádem přineslo zlepšení.

Po zkoušce vloh se přešlo na vlastní školení. Zkušenější psi pracovali s ovcemi přímo na pastvě mimo košár. Ostatní se měli naučit alespoň základy uvniř košáru.

Zúčastnilo se přes 20 psů. Většina border a bearded kolií, dokonce i beauceron. Chodské psy reprezentovala naše Giri spolu s Medem z Dašického zátiší za podpory své paničky Martiny.

Od rozhodčího jsme se dozvěděli, že chodský pes jako plemeno ztrácí ovčácké vlohy, protože již delší dobu se stádem pravidelně nepracuje. Na této akci se však chodští psi předvedli v dobrém světle. Giri byla chválena za odhodlání i projev pasteveckých vloh, když si s ovcemi pouze nehrála, ale snažila se je i pást.

Místo fotek jsme natočili video. Testování vloh jsme zachytili celé. Následné školení jen částečně, než nám došla paměť, bohužel zrovna ve chvíli, kdy Giri začala být schopná stádo otáčet, což je základní pastevecký prvek. První takový moment je na konci videa zachycen. Video je poněkud delší, ale nevěděli jsme si rady, co prostříhat, aby se nevytratil děj.

 

Vyhledávání