Allegra Regenia Bohemia

Putování Slovinskem - září 2008

23.09.2008 10:53

Třetí zářijový týden jsme se vydali na malou výpravu do slovinských lesů a hor. Měli jsme zamířeno především do dvou oblastí Slovinska - Julských Alp a hubokých hvozdů kraje Notranjska. Plány nám zkomlikovalo jen počasí, kdy po většinu týdne byly hory zahaleny v dešťových mracích.

Přesunuli jsme se tedy do lesů pod Sněžnikem (1796 m n. m.). Kraj Notranjska je pokryt hlubokými smíšenými lesy, ve kterých žije silná populace medvědů, ale i rysů a vlků. Šelmy se nám vyhly (až na naší chodskou šelmu, která se nás držela). Pobytové znaky medvěda jsme viděli až v Alpách. Pod Sněžníkem jsme však překvapili statného jelena a na skalách pod vrcholem i kozorožce, který dal Giri lekci ve sbíhání skal.

V závěru týdne jsme konečně vyrazili do Julských Alp. Již nám nezbývalo mnoho dní a rychle jsme se chtěli dostat k Triglavu. Zvolili jsme nejpřímější cestu vzhůru. Z 653 m jsme po stěně nad Bohinjským jezerem stoupali po zajištěné cestě k Černému jezeru do 1294 m n. m. Giri měla improvizované jištění. Na dogtrekovém postroji byla popruhem zachycena tak, aby se v případě pádu se nepřevážila zadkem dolů a nevypadla z postroje. Naštěstí jsme jištění nemuseli otestovat praxí. Ač nás Slovinci přesvědčovali, že pro člověka je výstup snadný, ale lézt po této cestě se psem je zhola nemožné, skutečnost byla jiná. Giri byla bezesporu nejodvážňejší člen naší výpravy. My jen trnuli, když shlížela se zaujetím dolů z převisu na padající kamínky, zda náhodou nejde o nějaké zvíře. Nocovali jsme v Koče na Planině při Jezeru v zimní nouzové nocovně, protože do ubytovacího prostoru nás se psem pustit nechtěli. Další den opět padly mlhy a nebylo vidět téměř na krok. Sešli jsme tedy dolů. Poslední noc jsme se přesunuli dál do hor do údolí řeky Soči. Tam jsme usínali za troubení jelenů, které se po setmění ozývalo z okolních lesů.

Giri si také zaplavala v moři a prozkoumala s námi jeskyně, kterými teče ponorná řeka Unica.

 

Kromě spousty fotek jsme cestou natočili i krátká videa. Z fotek bylo těžké vybrat pár. Videa jsme poskládali všechna. Dva spoty jsou od moře a poslední střih jsme natočili při sestupu z hor, jak Giri skotačí s místním psíkem.

 

u moře

 

před vchodem do jeskyně Pivka jama

 

pohled z jeskyně

 

v lesích pod Sněžníkem

 

Sněžník (1796 m n. m.)

 

hrad Sněžnik

 

 

krajiny pod masivem Sněžníku

 

zdolávaný hřeben

 

Črno jezero (1294 m n. m.)

 

 

v zimní nocléhárně

 

ranní mlhy nad jezerem

 

při sestupu - hory stále zahaleny v mracích

 

ráno v údolí řeky Soči

 

řeka Soča

 

Vyhledávání